Lokacije trgovin
Logotip

Kaj potrebuje trava pred zimo?

18. septembra 2024

Med jesenskim obdobjem se trava pripravlja na soočenje z zimo. Pripravlja se na tak način, da kopičijo rezerve ogljikovih hidratov in povečujejo koreninsko maso.

Za ta proces potrebujejo ogromno sončne svetlobe, da čimbolj izkoristijo proces fotosinteze ter izkoristijo ostale razpoložljive vire iz okolja.

Vendar v jesenskem obdobju listavci izgubijo svojo vegetacijo, ki prekrije površino tal in s tem onemogoči prehod sončnih žarkov. Vsi fiziološki procesi rastline so zato okrnjeni. Poleg tega tudi jutranje rose in kopičenje vlage v listih povzroča plesnivost in potencialno tudi glivična obolenja.

Torej, kaj potrebuje trava?

  • Zadnjič pokosite travo

V obdobju jeseni počasi znižujete višino košnje na 5-6cm. Zaradi temperatur v zadnjih letih je možno, da ta postopek ponovite večkrat. Krajša trava omogoča več zračnosti in prepreči razvoj plesni ali glivic.

  • Pograbite in odstranite listje in veje

Listje lahko zadrži vlago, kar vodi do rasti plesni in glivic, lahko pa tudi zaduši travno površino. V času jeseni omogočite trati čim več sončne svetlobe , da kopiči rezerve in krepi koreninski sistem.

  • Zračenje tal

Zračenje omogoča. Da voda, hranila in kisik bolje prodrejo v tla. Pomaga zmanjšati zbitost tal, če živite na takšnem območju in pripravi travne korenine na boljše preživetje zime.

  • Gnojenje

Uporabite založna gnojila za zimo, bogata s kalijem in dušikom Blaukorn Classic 12-8-16 (+3+TE) ali Novatec N-max 24-5-5 (+2+TE) za ozelenitev trate po suši v zgodnji jeseni. To zagotovi trati potrebna hranila, ki jih bo shranila med mirovanjem in tako zagotovila zdravo rast spomladi.  

Uporabite tudi kakšen biostimulator, tukaj svetujem uporabo Basfoliar Size O SL , ki vsebuje ekstrakt morske alge Ecklonia Maxima. Alga je bogata s fitohormoni, avksini in aminokislinami, beljakovine, ogljikovi hidrati in vitamini. Travi omogoča boljo regeneracijo po abiotskem stresu, kot so suša in vodni stres, izboljšuje razvoj korenin in absorpcijo hranil.

  • Zmerno zalivanje

Pomembno je, da trava ne ostane popolnoma suha, ampak se izogibajte prekomernemu zalivanju in zastajanju vode. Trava potrebuje nekaj vlage za prehod v zimsko mirovanje.

  • Dosejte trato (če je potrebno)

Med poletjem in v času suše se lahko zgodi, da trava na nekaterih predelih umre. Jesenski čas je primeren za dosajevanje teh predelov, saj imajo semena čas, da se ukoreninijo. Izberite primerno travo za dosajevanje, takšno, ki kali na nižjih temperaturah  (nad 4°C) in ima obloženo seme, ki zagotavlja hiter vznik. SOS Okrasna mešanica za dosajevanje – BARENBRUG.

  • Odstranite vse elemente iz trave

Vse predmete, kot so vrtno pohištvo ali igrala odstranite iz travne ruše, saj le-ti povzročijo mrtve lise, ker blokirajo svetlobo in zračenje.

  • Nanesite zimske pripravke za trato (če je potrebno)

Če je vaša trata ali regija nagnjena k plesni ali drugim glivičnim boleznim povezanih z zimo, razmislite o nanosu preventivnega fungicida.

cart